ABD’de göz damlası bakterisi ölüm getirdi. Göz damlalarına dikkat edilmeli uyarısı yapıldı. Ülkede ölenlerin sayısı artıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (Centers for Disease Control and Prevention/CDC) göre geri çağrılan göz damlalarıyla bağlantılı, ilaca dirençli Pseudomonas aeruginosa isimli bakterinin bulaştığı ABD’li iki kişi daha hayatını kaybetti.

Öte yandan bu 68 vaka arasında 8 hastanın daha kalıcı olarak görme yetisini kaybettiği ve 4’ünün göz kürelerinin çıkarılması gerektiği bildirildi.

CNN’e göre Hint şirketi Global Pharma Healthcare’in ürettiği ve ABD’de EzriCare ve Delsam Pharma’nın dağıttığı Artificial Tears Lubricant Eye Drops (Yapay Gözyaşları Kayganlaştırıcı Göz Damlası) isimli göz bakım ürününün vakaları birbirine bağladığı düşünülüyor.

Semptom gösterenlere derhal tıbbi yardım çağrısı

CDC açıklamasında geri çağrılan ürünlerden herhangi birini kullandıktan sonra göz enfeksiyonu işaretleri veya semptomları gösteren hastaların derhal tıbbi yardım alması gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Semptomlar şöyle sıralandı:

  • gözden sarı, yeşil veya berrak akıntı,
  • göz çevresinde herhangi bir ağrı,
  • rahatsızlık veya kızarıklık ve ışığa karşı artan hassasiyet veya bulanık görme

CDC, salgında bahsi geçen bu Pseudomonas aeruginosa türünün son derece nadir görüldüğünü ve ABD’de daha önce hiç tespit edilmediğini belirtiyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, laboratuvar testlerinde bu bakterinin en az 12 farklı antibiyotiğin etkilerine karşı bağışıklığı olduğu kanıtlandı. Bu durum bakteriyle başa çıkmayı zorlaştırsa da halk sağlığı kuruluşu, San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacıların buna karşı işe yarayabilecek bir bakteriyofaj tanımladığını belirtiyor.

Salgınla ilgili son güncellemesinde bakterinin halihazırda 16 eyalette tespit edildiğini açıklayan CDC, daha önce 68 vaka içinde hayatını kaybeden tek kişinin Washington Eyaleti’nden bir adam olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir