ABD’de hükümetin kapanmaması için kritik dönemeç alındı

ABD hükümetinin kapanmasını önlemeye yönelik umutlar, Temsilciler Meclisi’nin federal fonların kesintiye uğramasına saatler kala kısa vadeli bir harcama anlaşmasını kabul etmesiyle yeniden yükseldi.

Oylama 335’e 91’le sonuçlandı.

Önlem şimdi Senato’da oylamaya sunulacak.

Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin önerisi ABD hükümetini 17 Kasım’a kadar açık tutacak ve 16 milyar dolarlık afet fonu içerecek ancak Ukrayna’ya yardım içermeyecek. Her iki partiden de Ukrayna fonunu destekleyen milletvekilleri bunun ayrı olarak ele alınabileceğini söyledi.

Senato’da Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell, bu tasarıda Ukrayna için herhangi bir yardım olmamasına rağmen, partisinin Temsilciler Meclisi’nde ne gerçekleşeceğini görmek için bu önlemi engellemesini istediğini söyledi.

McConnell, “Bir kapanmadan gerçekten kaçınabileceğimize dair artan bir umut var” dedi.

McCarthy, Meclis Başkanı’nın müttefiklerinin Demokratların oylarına dayanan bir prosedürle hızlı bir şekilde geçirmek için acele ettiği teklifiyle kendi partisindeki sertlik yanlılarına meydan okudu.

Ancak McCarthy’nin Ukrayna’ya yardımı kapsam dışı bırakmasından ve acele etmesinden memnun olmayan Temsilciler Meclisi Demokratları frene bastı ve yasayı gözden geçirmek için zaman talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x