Costco’nun hayal kırıklığı yaratan Mart satışları, hisse değerine mal oldu

Investing.com – Costco (NASDAQ:COST), Mart ayında satışlarının daha da yavaşladığını bildirmesinin ardından hisseleri düşüş yaşadı. Bu açıklama, ABD’li tüketicilerin ekonomi yavaşladıkça kemer sıktığının son işareti oldu.

Net satışlar, 2 Nisan’da sona eren beş haftada 21,71 milyar dolar ile bir önceki yılın %0,5 üzerinde gerçekleşirken karşılaştırılabilir satışlar %1,1 düştü. Yavaşlama, benzin fiyatlarındaki düşüş nedeniyle abartılı olsa da temel karşılaştırılabilir satışlar da enflasyona ayak uyduramadı ve yıllık bazda sadece %2,6 arttı.

Aksine, manşet tüketici fiyat enflasyonu ise Mart ayında %6 oranında artış gösterdi.

Costco’nun kendi satışları Şubat ayına kadar olan üç aylık dönemde yıllık bazda %5,2 artış yaşamıştı.

Yavaşlama, özellikle satışların bir önceki yıla göre sadece %0,9 arttığı ABD’de görüldü. Kanada’daki satışlar %7,4 ve dünyanın geri kalanındaki satışlar %7,6 arttı.

Grubun e-ticaret operasyonları ise pandemi kaynaklı faktörlerin etkisini kaybetmesinden zarar görmeye devam etti. Tüketicilerin fiziksel mağaza ziyaretlerine geri dönmesiyle, e-ticaret faaliyetleri bir önceki yıla göre yaklaşık %12 düşüş gösterdi.

Costco hisseleri Çarşamba günkü kapanışa göre %2,4 değer kaybetti. Geçen yıl Nisan ayındaki zirvesinden bu yana değerinin yaklaşık üçte biri silinmiş durumda.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir