First Republic Bank, hükümetten destek alabileceği haberi üzerine yükseldi

Investing.com – Washington’daki ve Wall Street’teki müzakerecilerin, First Republic Bank’i (NYSE:FRC) istikrara kavuşturmak için hükümet desteği ihtimalini tartıştığı bildirilirken banka hisseleri, Çarşamba günü ABD’deki piyasa öncesi işlemlerde yükseldi.

Bloomberg News’in konuya aşina kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD’li yetkililer ve bankacılık sektörü yöneticileri, Kaliforniya merkezli bankaya olan güveni artırmak ve temkinli yatırımcılar için daha cazip hale getirmek için First Republic’e devlet desteği olasılığı üzerinde görüşüyor. Bloomberg News, hükümetin, First Republic’in bilançosunu olumsuz etkileyen varlıkların kaldırılmasına da yardımcı olabileceğini söyledi.

Wall Street Journal, ayrı bir haberinde bankacılık sektörü yöneticilerinin First Republic’in sermayesini artırmanın yollarını aradıklarını, hatta bankaların potansiyel olarak yatırım yapmak için pozisyon aldıklarını söyledi.

Bu gelişme öncesinde aralarında JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Bank of America (NYSE:BAC) ve Citigroup ‘un (NYSE:C) da bulunduğu ABD’li 11 kredi kuruluşunun, kaybedilen mevduatları yerine koymak ve bu ay yaşanan bir dizi banka iflasının yol açtığı paniği bastırmak amacıyla, First Republic’e 30 milyar dolar enjekte etmek için geçen hafta bir araya geldi.

First Republic etrafındaki yüksek riskli görüşmeler, bu hafta hisse senedindeki yoğun dalgalanmaya katkıda bulundu. Hisseler Salı günü yaklaşık %30 artışla kapandı. Bir önceki seansta 12,18 dolar gibi rekor düşük bir kapanış fiyatına gerilemişti.

Ancak First Republic, aralarında Silicon Valley Bank’ın da bulunduğu üç ABD bankasının iflasının, küçük kredi kuruluşlarına darbe vurması ve müşterilerin mevduatlarını çekmek için panikle hareket etmesine neden olmasından dolayı son iki hafta içinde %80’den fazla değer kaybetti.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir