Halılarınız bu yöntemle pırıl pırıl olacak …Püf noktalarıyla halı temizliği

Halı üzerindeki lekeler pek çok kişinin çok rahatsız olduğu bir konu. Haberimizin bu bölümünde halı çıkarmada sıklıkla kullanılan Arap sabununu ve Arap sabununun halı üzerindeki lekeleri nasıl çıkaracağına dair tüm detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Halı temizliği nasıl yapılır?

Halı temizliğini gerçekleştirmek için belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanması durumunda halının üzerinde bulunan tüm lekelerden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Halı yüzeyinde bulunan lekeleri çıkarmak için en iyi yöntemlerden bir tanesi şüphesiz Arap sabunudur. Arap sabunun içerisinde yer alan bileşenler tüm kirin kısa süre içerisinde çıkmasına yardımcı olurken aynı zamanda halının tüm lekelerinden arınmış bir şekilde olmasına yardımcı olmaktadır. Halının derinlemesine temiz olmasını sağlamak için ilk olarak halının yüzeyini güçlü bir elektrik süpürgesiyle çekin. Halı üzerinde bulunan tüm tozların çekilmesini sağladıktan sonra ılık bir su hazırlayın. Ilık suyu uygun bir kabın içerisine ilave ettikten sonra içerisine bir miktar kadar Arap sabunu ilave edelim. Arap sabunu ilave ettikten sonra halının formunu bozmadan uygun bir temiz bez yardımıyla güzelce temizleyin. Lifli bir bezi Arap sabunlu suyun içerisine batırın ve halının formunu bozmadan yavaş bir biçimde silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada çok fazla bastırmamanız gerekmektedir. Bastırmanız durumunda halı yüzeyinin formunda çeşitli bozulmalar gelmektedir. Yarı ıslak bir şekilde halınızı temizleyin. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra halının üzerine kesinlikle basmadan kurumasını sağlayın. Kurumaya bırakmadan evvel kuru bir bez yardımıyla halının fazla ıslaklığını alabilirsiniz. Bu süreç halının çok daha kısa süre içerisinde kurumasını sağlayacaktır. Arap sabunu, halı üzerinde bulunan lekelerin tamamını çıkarmaya yardımcı olurken aynı zamanda halınızın ekonomik bir şekilde temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Ekonomik bir şekilde halınızın temizliğini kısa süre içerisinde gerçekleştirmek istiyorsanız, arap sabununu kullanabilirsiniz. Halınızı farklı formülasyonlar sayesinde de kısa süre içerisinde temizleyebilirsiniz. İşte halı temizliğini pratikleştiren diğer yöntemler;

1- Mısır nişastası halıları parlatıyor

Mısır nişastası halı yüzeyinde bulunan kirlerin kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olan oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bilhassa halı üzerinde bulunan yağ lekelerinin kısa sürede çıkmasını sağlayan mısır nişastası formülü büyük bir kurtarıcınız olacak. Halınızı temizleyebilmek için halınızın üzerinde bulunan lekeli bölümün üzerine bir miktar kadar mısır nişastası ilavesinde bulunun. Mısır nişastasını lekeli bölümün üzerine döktükten sonra yaklaşık olarak 5 dakika kadar halının üzerinde kalmasını sağlayın. 5 dakikanın sonunda sirkeli su yardımıyla mısır nişastasının bulunduğu bölümü temizlemeye başlayın. Bu işlemi uyguladıktan sonra tüm lekelerin kısa süre içerisinde temizlendiğini ve halınızın tertemiz bir formda olduğunu göreceksiniz.

2- Karbonat tüm lekeleri yok ediyor

Halı yüzeyinde bulunan lekeleri çıkarmanın en kolay yöntemlerinden bir tanesi ise şüphesiz karbonattır. Karbonatın içerisinde yer alan bileşenler lekelerin kısa süre içerisinde temizlenmesine ve halınızın tertemiz bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır. Halınızın üzerinde bulunan lekeyi çıkarmak için lekeli olan bölümün üzerine bir miktar kadar karbonat dökün. Karbonatı lekeli olan bölümün üzerine döktükten sonra yarım saat kadar bekletin. Bekleme süresinden sonra karbonatı elektrik süpürgesi yardımıyla güzelce süpürün. Süpürme işlemini gerçekleştirdikten sonra sirkeli su yardımıyla halınızı güzelce temizleyin. Temizleme işleminden hemen sonra halınızı kurumaya bırakın. Bu işlemden sonra halınızın tertemiz bir görünüm içerisinde olduğunu göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir