Kripto paralar dirençli kalmaya devam ediyor: BTC, yeniden 28.000 dolar bandında

Investing.com – Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, hafta başında ABD Emtia Vadeli işlem Komisyonunun (CFTC) Binance’e ağır suçlamlarla dava açmasıyla sarsılmasına rağmen düşüş, haberin büyüklüğüne göre oldukça kısıtlı kaldı.

Bu olumsuz gelişmenin piyasada duyulmasının ardından Bitcoin, %5’e ulaşan düşüşle 26.500 dolara kadar gerilese de yatırımcılar, bu düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirdi ve Bitcoin, nispeten hafif pozitif sakin kaldıktan sonra bugün %5’e yakın yükselişle 28.000 dolar bandına geri döndü.

Binance davasının haricinde kripto piyasalarında baskı unsuru olarak görülen uzun vadeli diğer bir konu ise Fed’in sıkılaştırıcı para politikasında devam edeceğine dair kararlı duruşu. Kripto yatırımcıları, son günlerdeki talep artışıyla birlikte bankacılık krizini fiyatlarken Fed kaynaklı olan uzun soluklu baskı unsurunu ikinci plana atmış gibi gözüküyor. Birçok uzman teknik olarak 28.000 dolar bandını trendin hızlanması konusunda kilit nokta olarak görüyor.

Bugün alıcılı işlemlerle devam eden kripto para piyasaları için önemli makro ekonomik veriler arasında Cuma günü yayımlanacak olan ABD Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (PCE) önemli olabilir. Zira Fed’in enflasyonla mücadelede bu veriyi yakından takip ettiği biliniyor.

DXY’nin zayıf görünümü kripto paraları destekliyor

Toplam kripto para piyasa değeri, bugün yaklaşık %3 yükselerek 1,18 trilyon dolara yükselirken ABD dolar endeksi, son iki günde 102 seviyesindeki desteğini bir kez daha test etti. Bu bölgede destek bulmaya devam eden DXY’nin 102 desteğini kaybetmesi durumunda kripto para talebinin hızlanabileceği piyasadaki görüşler arasında.

Altcoin piyasasında son durum

Piyasa genelinde pozitif görünüm devam ederken ilk 10’da XRP başta olmak üzere Cardano (ADA) ve Polygon (MATIC), akşam saatlerine doğru bir miktar geri çekilse de bugün dikkat çeken altcoin’ler oldu. Ethereum, %5’e yakın sıçramayla 1.800 dolara geri döndü. BNB, Binance ile ilgili olumsuz gelişmelerle düşük oranda talep görmeye devam ederken bugün 315 doların üzerinde hareket ediyor.

Dünden bu yana %6 yükselerek 21 dolara ulaşan Solana ise BUSD’i geride bırakarak yeniden ilk 10’da yer almaya başladı.

İlk 100 kripto para arasında ise bugün %20’lik değer artışına ulaşan 3 altcoin var. Bunlar; Conflux (CFX), Mask Network (MASK) ve Frax Share (FXS) olarak sıralanıyor. Böylece 10 altcoin, bugün çift haneli kazanca ulaşmış durumda.

An itibarıyla Flare (FLR) tokenin %2 oranındaki düşüş haricinde ekside hareket eden kripto para bulunmuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bugünkü yayınımıza davetlisiniz!

Bitcoin ve Ethereum’u ilerleyen günlerde ne bekliyor? Sırada yükseliş mi var, yoksa düşüş mü?

Kripto para yatırımlarıyla ilgili püf noktaları paylaşacağımız yayınımız, bugün saat 20.00’de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir