Son Dakika: Ve Akşener adayın duyurulacağı toplantıda…

Ankara’da tüm gözler, Millet İttifakı’nın bugün saat 16.00’da başlayan toplantısına çevrilmiş durumda. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in yönelttiği sert eleştiriler ve ABB Başkanı Mansur Yavaş ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na adaylık için çağrıda bulunmasının ardından 6’lı masada kriz ortaya çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı sonrası Yavaş ve İmamoğlu, Akşener ile görüşmek için İYİ Parti Genel Merkezi’ne geldiler.  İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu yaptığı açıklamada, Akşener’in Yavaş ve İmamoğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı yardımcıları olmaları önerisini sunduğunu bildirdi.

Genel merkezine gelen ilk isim DEVA Partisi lideri Ali Babacan oldu. Babacan’ın ardından saat 15.40’ta Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi’ne geldi. Genel merkeze ulaşan üçüncü isim CHP lideri Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganıyla karşılandı.

Akşener, İmamoğlu ile Yavaş için düşünülen ‘icracı cumhurbaşkanı yardımcılığı’ formülünün kabul edilmesinin ardından masaya geri döndü. Akşener, saat 15.48’de Saadet Partisi Genel Merkezi’ne giriş yaptı. Akşener, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganıyla karşılandı. Akşenersiz yapılacağı düşünülen toplantı, İYİ Parti liderinin katılımıyla başladı.

Saadet Partisi’nin ev sahipliğindeki toplantının ardından, ittifakın ortak Cumhurbaşkanı adayı açıklanacak. O ismin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olması bekleniyor.

Millet İttifakı’nın İYİ Parti dışında kalan 5 siyasi partisi, Saadet Partisi ev sahipliğinde cumartesi günü toplandı. 4,5 saat süren toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, “Hiç kimsenin kalbini kırmadan, güvenini boşa çıkarmadan yolumuza devam edeceğiz. Hedefimiz kaybedeni olmayan bir zaferdir” denilerek, cumhurbaşkanı adayının ve geçiş süreci yol haritasının daha önce kararlaştırıldığı gibi 6 Mart Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir