Microsoft’un yapay zeka destekli Copilot’u Windows 10’a geliyor

Windows 11 için yapay zeka asistanı, ağustos ayında beta olarak ve eylül ayında resmi olarak piyasaya sürülmüştü.

Bowden, Windows 10 Copilot‘un her iki işletim sisteminde de çalışan eklentiler içereceğini söylüyor. Editör, “Copilot’un Windows 10 ve Windows 11’deki deneyim ve yeteneklerinin, işletim sisteminin her iki sürümündeki eklenti uyumluluğu da dahil olmak üzere, kabaca aynı olacak” dedi.

Windows 10 hala aylık yaklaşık bir milyar aktif cihazda çalıştığından, bu hamle Copilot’un kullanıcı tabanına önemli sayılar katacak. Bu arada, iki yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülen Windows 11’de aylık yaklaşık 400 milyon aktif cihaz bulunuyor.

Microsoft’un yapay zeka destekli Copilot’u Windows 10’a geliyor

Bowden, bu hareketin aynı zamanda Microsoft’un geliştiricileri Copilot eklentileri yapmaya itmesine de yardımcı olacağını düşünüyor: “Microsoft ayrıca, Copilot’un 1,4 milyar cihazda mevcut olduğunu söyleyebildiklerinde geliştiricilere Copilot için eklentiler oluşturmaları gerektiği fikrini daha kolay satacak.”

Bowden’ın raporu ayrıca Microsoft’un Windows 10’dan hızlı bir şekilde geçme stratejisini yeniden gözden geçirdiğinden de bahsediyor. Şirketin daha önce Windows 11’e özel olan “yeni özellikleri ve hizmetleri” eski işletim sistemine eklemeyi planladığı bildiriliyor. Windows 10 desteğinin Ekim 2025’te sona ermesi planlanıyor ancak Bowden’ın kaynakları, şirketin bu desteği uzatma konusunda devam eden iç görüşmelerde bulunduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x