Şifa hastanesine baskın: Dronelar hareket eden her şeyi vuruyor

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Tıp Merkezi’nin bir kısmına yönelik askeri operasyona başladığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X platformundan yaptığı paylaşımda, Şifa Tıp Merkezi’nin belirli bir bölümüne yönelik askeri operasyon yürütüldüğünü belirtti.

Adraee, operasyonun hastane içindeki vatandaşları, sağlık ekiplerini ve hastaları hedef almadığını öne sürdü.

DRONELAR HAREKET EDEN HER ŞEYİ VURUYOR

El Şifa Hastanesi ortopedi bölümü başkanı Adnan Barş, El Alam Radyo istasyonuna “İsrail insansız hava araçları hastane içinde hareket eden her şeyi vuruyor” dedi.

Hastanedeki bir diğer gazeteci Cihad Abu Shanab, Al Jazeera Arabic’e, hastane binalarındaki insanların “korktuğunu, vahşice sorguya çekildiğini ve aşağılandığını” söyledi.

Baskın başladığından beri hastane içindeki sahnelerin bir “kabus” olduğunu yineledi. 

“Yerleşime saldırmadan önce tüm katları, jeneratörleri, iletişim ünitesini hedef aldılar ve artık dış dünyayla hiçbir bağlantımız yok” diye ekledi.

İnternette paylaşılan video görüntüleri, sağlık personelinin ve gönüllülerin bebekleri İsrail ordusunun baskınından korumak için Şifa’daki bir koğuştan diğerine naklettiklerini gösteriyor. 

 

Al Jazeera Arabic’in haberine göre, İsrail güçleri El Şifa Hastanesi’ne gerçek mermilerle ateş açıyor. 

Hastanedeki gazeteci Cihad Abu Shanab, “patlamaların net bir şekilde duyulduğunu” ve tankların artık hastanenin dışında olduğunu söyledi. 

İLAÇ DEPOLARI BOMBALANDI

El Şifa Hastanesi personeli Al Jazeera Arabic’e, İsrail ordusunun bir ilaç deposunu bombaladığını ve tıbbi aletleri imha ettiğini söyledi.

İsrail ordusunun el-Şifa Hastanesi’ne saldırısı sekiz saattir sürüyor.

DSÖ: EL ŞİFA HASTANESİYLE BAĞLANTIMIZ YOK

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin binaya baskın yapmasının ardından örgütün Gazze’deki El Şifa Hastanesi’ndeki sağlık personeliyle bağlantısını kaybettiğini söyledi. 

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya platformu X’te şunları yazdı: “Al-Shifa hastanesine askeri saldırı yapıldığına ilişkin raporlar son derece endişe verici.”

“Hastanedeki sağlık personeliyle yine bağlantımızı kaybettik. Onların ve hastalarının güvenliği konusunda son derece endişeliyiz” diye ekledi.
 

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x